000280752
 
Povaha a charakter cavaliera
Cavalier – malý, inteligentný, športovo založený a vždy veselo vrtiaci chvostom. Nemožno sa uňho stretnúť s tvrdohlavosťou, panovačnosťou, či útočnosťou k ľuďom. Je vždy pripavený zapojiť sa do hry a šantenia s deťmi, ktoré ho môžu ľahko ovládať. Je vhodným spoločníkom aj pre starších a osamelých. Rád sa prispôsobí a najradšej má, keď môže byť s vami. Preto je nevhodný na chovanie v koterci. Jeho múdre, veľké oči budú na vás hľadieť s nehou a láskou. Rýchlo pochopí čo od neho chcete a je dosť inteligentný na to, aby vedel čo si môže dovoliť. Potrebuje byť milovaný a na oblátku vám to bezmedzne vráti. Je vhodným plemenom na agility. S obrovským nadšením prekonáva prekážky, len aby na konci pribehol k vám a tešil sa z pochvaly a pohladenia. Dnes sa s cavalierom stretnete aj pri canisterapii. Tieto cavaliere pomáhajú chorím. Cavalier je družný psík a nebojí sa cudzích, či ,,nových“ ľudí. S vrtiacim chvostíkom a usmiatou papuľkou si pýta pohladiť, stačí sa mu prihovoriť. Môžete s ním dokonca zložiť skúšky poslušnosti. Nemôžete od neho ale očakávať, že bude zúrivo štekať a nikoho nepustí do domu. Samozrejme príchod cudzích ale ohlási. Vôbec sa u neho nestretnete s agresiou. Rád sa s vami vydá na turistické chodníčky, či bude spokojne sedieť s vami v parku pri lavičke, pozorujúc okolie. Je to pes do pohody aj nepohody. Jeho krásna, hodvábna a ligotavá srsť sa pri pohybe vlní a je ozdobou a pýchou každého majiteľa cavaliera. Napriek tomu nepotrebuje náročnú úpravu. Zvýšenú starostlivosť vyžadujú len bohatšie osrstené ušká, ktoré dodávajú psíkovi aristokratický vzhľad. Dva-trikrát do týždňa vyčesať, raz do mesiaca, či podľa potreby vykúpať. Samozrejmosťou je pravidelné očkovanie a odčervenie. So strihaním pazúrikov vám pomôže veterinár, ale niekedy ani to nie je potrebné. Ak behá psík pravidelne po tvrdom podklade, pazúriky sa mu obrúsia sami. Cavalier je výnimočný medzi všetkými spoločenskými plemenami. Jeho stavba tela a osrstenie ho robí športovým psíkom pre všetky vekové kategórie majiteľov. Má 4 farebné variety srsti, takže vyberať je z akej. Je len teda na vás ako si ho vymodelujete ako svojho nerozlučného spoločníka na spoločné strávené chvíle.Štandard plemena

Štandard FCI č. 136 z 12. 1 2009

Krajina pôvodu: Veľká Británia
Klasifikácia FCI: skupina 9. Spoločenské a sprievodné psy
Celková charakteristika: Aktívny, pôvabný, vyvážený pes s nežným výrazom
Správanie/temperament: absolútne nebojácny, športovej povahy, veselý, láskyplným neagresívny, bez sklonu k nervozite.

Hlava: Takmer plochá medzi ušami, stop plytký, dĺžka od základne stopu k špičke nosa približne 3,8 cm. Stop plytký.
Nos čierny a dobre vyvinutý, ňucháč sa primerane zužuje, pysky priliehajúce, nie však prevísajúce. Líca dobre vyplnené pod očami. Akýkoľvek náznak slabej a špicatej partia je nežiaduci.
Oči: veľké, tmavé a guľaté, ale nevystupujúce, ďalej od seba uložené.
Uši: dlhé, vysoko nasadené, s množstvom dlhej srsti.
Chrup: Silné čeľuste s perfektným pravidelným a úplným nožnicovým skusom. Horné rezáky presahujú bez medzery dolné, pričom sú zuby v čeľusti zasadené kolmo.
Krk: primerane dlhý, mierne klenutý.

Chrbát: rovný
Bedrá: krátke
Hrudník: primerane vyvinutý, rebrá dobre klenuté
Chvost: Dĺžka chvosta primeraná telu , chvost dobre nasadený, veselo nesený ale nikdy nie príliš nad líniou chrbta. Kupírovanie bolo v minulosti možné, ale najviac o jednu tretinu dĺžky

Hrudné končatiny: rovné, s primerane silnými kosťami.
Plecia: dobre dozadu uložené
Panvové končatiny: s primerane silnými kosťami,
Kolená: dobre zauhlené
Päty: bez sklonu ku kravskému postoju alebo sudovitému postoju.
Labky: Kompaktné, poduštičky plné, bohato osrstené.

Krok/pohyb:
voľný a elegantný pohyb, dobrý záber vzadu. Predné a zadné končatiny sa pohybujú paralelne pri pohľade spredu aj zozadu.

Srsť: Dlhá, hodvábna, bez kučier. Mierne zvlnenie je prípustné. Žiaduce sú bohaté závesy. Trímovanie je absolútne neprípustné.

Farba: uznané farby sú: Black and tan/čierna s pálením - havrania čierna s pálenými znakmi nad očami, na lícach, na vnútornej strane uší, na hrudi, končatinách a na spodnej časti chvosta. Pálenie má byť jasné.Biele znaky sú nežiadúce. Ruby/rubínová celé telo je sýto gaštanov hnedé ryšavé. Biele znaky sú nežiadúce. Blenheim/ bielo hnedá - sýto gaštanovo hnedé znaky, dobre oddelené od perlovo bieleho podkladu, znaky majú súmerne rozdelené na hlave s plochou medzi ušami pre veľmi cenenú korunku -diamantový alebo okrúhly znak (jedinečná črta plemena). Tricolour/trojfarebná - čierna a biela v primeranom pomere a dobre oddelená s pálením nad očami, na lícach, vo vnútri uší, na vnútornej strane končatín a na spodnej strane chvosta. Akákoľvek iná farba či kombinácia farieb je nanajvýš nežiadúca.
Veľkosť: Hmotnosť 5,4-8 kg Žiadaný je malý a dobre vyvážený pes v tomto váhovom rozpätí .

Chyby: Akúkoľvek odchýlku od vyššie uvedených bodov treba pokladať za chybu a jej vážnosť treba hodnotiť v priamom súvise s jej vplyvom na zdravie a prospech psa. Každého psa, ktorý má zjavné telesné odchýlky alebo poruchy chovania, treba vylúčiť.
Poznámka : Samce musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku .

Delené farby
Blen-heim:
-táto farebná varieta je najviac rozšírená a obľúbená. Červeno-gaštanové znaky sú dobre rozmiestnené na perlovobielom podklade, znaky na hlave sú symetrické s dostatočne širokou lysinou, medzi ušami je biele miesto pre diamantový gaštanový znak - korunku alebo tzv. spot. Tento znak sa ale nevyskytuje u všetkých BH. Nosík by mal byť biely, bez pieh, biele nohy, bohatá náprsenka, bohato osrstený chvost a zástavky na nohách, tmavé oči a ňucháč s tmavým pigmentom. Vyskytujúci sa melír v bielej srsti, posunutá maska na hlave, svetlá hnedá farba sú menej žiadúcimi znakmi u tohto sfarbenia. Táto farba niekedy trpí slabým osrstením uší a celého tela.


Tricolor:
-tiež zvaný Princ Charles, je čierna a biela farba, dobre plošne rozložená, s červeným pálením nad očami, spodnej strane uší, nôh a chvosta, pokiaľ tam zasahuje čierna farba. Ideálne je pokiaľ psík nie je sfarbený plášťom na chrbte, ale čiernu prerušuje aspoň biely pás alebo znak. Trikolor musí mať bielu lysinku. U trikolorov sa často vyskytujú rozdielne typy hláv, pehy, melírovanie, absencia niektorého znaku pálenia alebo posunutá maska, čo sú znaky nežiadúce v chove.
  Celé farby  
Ruby:
-sýto červená až mahagónová. Piesková a zlatá nie je prípustná, takisto ako ani biele znakovanie. Avšak pokiaľ psík vyniká dobrou stavbou a inými kladnými znakmi, nie je dôvodom ho vyradiť z chovu kvôli malému bielemu fliačiku. Slabosťou tejto farby je, že sa objavujú šteniatka s kratším nosom alebo slabším osrstením niektorých partií. Ruby cavalier je veľmi temperamentný.


Black and tan:
-je to kovovo lesklá, čierna s výrazným ohnivým pálením nad očami, na lícach, zadnej strane labiek a pod chvostom. Čierna farba je aj na chrbte ňucháča a okolo očí. Papuľka je ohnivo červenej farby. Pálenie na zadných nohách pokračuje až k slabinám. Neprípustný je celočierny psík bez pálenia. Strata niektorého červeného znaku či malé biele znakovanie nie je ale prekážkou pre chovnosť psa.


>