Cavalier a jeho srdce

Každé plemeno psa vyšľachtené človekom sa potýka z niektorou dispozíciou k určitej chorobe viac ako k iným.
Či je to dysplázia kĺbov, luxácie pately, sivý zákal rohovky, katarakta očí, hluchota, a podobne u iných plemien u cavalierov sa najčastejšie stretávame s chorobou srdca zvanou MVD - Degeneratívne ochorenie mitrálnej chlopne.
Tento problém spôsobuje endocardiosis, polysacharid, ktorý sa ukladá v chlopni. Tieto usadeniny sú bežné u malých psov, avšak u cavalierov k tomuto dochádza častejšie ako u iných plemien. Usadeniny porušujú chlopňu, umožňujú prepúšťanie krvi, pretože chlopňa nedolieha a časom ako psi starnú, niektorí z nich potrebujú lieky na srdce, ktoré podporujú jeho činnosť. Vyvinie sa u nich tzv. endokarditída, alebo chronické ochorenie srdečných chlopní. Chlopne sú postupne tenšie, menej pružné, časť krvi v srdci tečie nesprávnym smerom a vracia sa späť. Takto môže byť postihnutá ktorákoľvek chlopňa v srdci, najčastejšie však postihuje mitrálnu chlopeň na ľavej strane srdca medzi predsieňou a komorou. Nedomykavosť chlopne teda MVD je možné zistiť vyšetrením u špecialistu veterinára kardiológa. Prvou indikáciou je jemný hvizd, šelest, ktorý je možné počuť cez stetoskop. Šelest sa udáva v rozsahu 1 až 6. stupeň. Rozvoj MVD môže byť pomalý alebo rýchly. Niektorí cavalieri sú v štádiu jemného šelestu bez akýchkoľvek vážnejších symptómov veľa rokov. Ak je postup choroby pomalý, je pravdepodobné, že pes umrie z iných príčin ako na ochorenie srdca. Ak MVD postupuje, badáme neochotu k pohybu, dýchavičnosť, kašeľ, stratu hmotnosti, malátnosť. Problémy s dychom sú prvotným prejavom ohorenia. Výskum ukazuje, že MVD je dedičná choroba. Preto je nutné sledovať rodičov budúcich šteniatok každoročnými vyšetreniami u špecialistu veterinára. Vyšetrenia sú odporúčané od 1.roku života každoročne opakovať. Pokiaľ sa šelest objaví, je nutné sledovať, ako sa problém vyvíja a následne, ak treba, aplikovať lieky na podporu srdca. Pokiaľ je MVD potvrdené posluchom, je navrhované sledovanie pomocou dopplerovská echokardiografia, ktorá ako jediná neinvazívna metóda nedomykavost chlopní priamo ukáže. Vyšetrenie Dopplerovým sonografom je dnes možné aj na Slovensku vo viacerých veterinárnych ambulanciách u veterinárov špecialistov na srdce.

Čo môžu robiť chovatelia:

- každý chovný cavalier by mal byť každoročne vyšetrený veterinárom kardiológom.
- do chovu zaraďovať až po dovŕšení 2,5 roka s čistým srdcom a rodičia by mali mať potvrdenie o vyšetrení srdca vo veku 5 rokov, /alebo vo vyššom veku/ s negatívnym nálezom.
- nezaradiť do chovu cavaliera do 5.roka s diagnózou MVD /jemný šelest/
Použitie staršieho chovného psa s certifikátom o vyšetrení srdca s negatívnym výsledkom v čo najvyššom veku je veľmi žiadúce.
Slovenský Cavalier a King Charles španiel klub na svojich stránkach uvádza veterinárov špecialistov, ktorí vydávajú veterinárne osvedčenia - certifikáty na vyšetrenie srdca.

Čo môžu robiť záujemci o šteniatko a majitelia?
Naliehať na chovateľov, vyžadovať od nich potvrdenia od uznávaných odborníkov, že rodičia šteniatka, ktoré kupujeme boli skutočne vyšetrení na MVD.
Postarať sa o správnu životosprávu svojho cavaliera, teda neprekrmovať. To je taktiež veľmi dôležitý faktor pri udržaní zdravého srdiečka.



Odhaduje sa, že u 50% cavalierov sa vyvinie veľmi slabý šelest srdca vo veku 5-6 rokov a viac ako 90% má šelest vo veku 10 rokov. Cavalieri môžu ďalej viesť plne normálny život aj po tom, ako sa u nich zistí šelest a u mnohých sa ochorenie nikdy navonok neprejaví. Ak vám niektorý chovateľ tvrdí, že nemá problémv krvných líniách ktoré používa, buď vám nehovorí pravdu, alebo je v tejto oblasti úplne nevzdelaný.